SkinkRacet

Senior

Heatindelning:

Resultatlista:

DQ = Diskvalificerad, DNS = Ej start, DNF = Brutit, V = Observation,T = Teknisk, J = Tjuvstart
Pos Nr Namn Bil Klubb Anmälare 1 2 3 Tot. C B A
1 9 Andreas Stålehammar Saab Gestrike RT 5 7 7 19 1A
2 53 Tobias Svärd Saab MK Orion 7 7 5 19 2A
3 22 Jesper Björklund Saab Eskilstuna MK 7 5 7V 19 3A
4 4 Johan Sandow Saab Umeå AK 7 4 5V 16 1B 4AV
5 32 Robert Nyström Opel Ludvika MS 7 5 5 17 5A
6 52 Pelle Wilén Toyota Strängnäs AMS 7 7 7 21 6ADQ
7 16 Andreas Svensson Volvo Skepptuna MK 4 5 7 16 2B
8 5 Björn Lundberg Saab Gestrike RT 7 DNF 7 14 1C 3B
9 33 Anton Tholander Volvo Borlänge MK Team Svartflagg 5 7 4 16 4B
10 38 Daniel Ahl Volvo Borlänge MK 5 7 5 17 5BDNF
11 14 Emil Palmkvist Volvo Idkerbergets MK 7 1 7 15 6BDNF
12 26 Andreas Israelsson Saab Finnskoga MK 5 5 4 14 2C
13 47 Patrik Turner Opel Borlänge MK 4 4 7 15 3C
14 54 Johan Eriksson Opel Borlänge DRK 7 4 3 14 4C
15 50 Johnny Gustavsson Saab Sunnansjö MK 4 4 7 15 5C
16 41 Michael Olander Toyota MK Team Westom 3 7 4 14 6CDNF
17 25 Simon Gustavsson Saab Sunnansjö MK 4 5 5 14
17 46 Andreas Ledin Saab MK Kopparberg Ledin Motorsport 4 5 5 14
19 8 Rasmus Carlsson Saab Filipstads MC 3 7 3 13
20 39 Tommy Hysing Opel SMK Dala Falun 5 4 4 13
21 3 Martin Ahl Saab Borlänge MK 2 5 5 12
22 6 Morgan Bjerge Saab MK Team Westom 4 7 DNF 11
23 45 Jonas Stentäpp Volvo Borlänge MK 3 5 3 11
24 23 Stefan Vestling Suzuki Borlänge MK 4 3 4 11
25 42 Malte Eriksson Volvo AMF Årsunda 3 4 4 11
26 10 Albin Olsson Saab AMF Årsunda 3 7 DQ 10
27 40 Emil Gruhs Volvo Vansbro MK 5 3 2 10
28 7 Mats Myrberg Volvo Hällefors MK Opus Bilprovning 5 2 3 10
29 48 Christoffer Palmqvist Opel Svärdsjö MK DNF 5 4 9
30 27 Mikael Dahlstedt Saab Gestrike RT 5 2 2 9
31 1 Micke Ludde Heed Volvo Sunnansjö MK Team Rävvåla Räjsing 4 2 3 9
32 36 Pontus Eriksson Volvo AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 3 4 2 9
33 37 Johan Ehrlin Volvo Västerås MS 3 3 3 9
34 11 Emil Blomkvist Saab Hofors MK 2 2 4 8
35 34 Jonas Johansson Saab Svärdsjö MK Team Svartflagg 7 DNS - 7
36 51 Dan Olsson Saab SMK Gävle 5 2 DNS 7
37 44 Gustaf Ullervik Saab Strängnäs AMS 1 1 5 7
38 15 Jocke Larsson Saab Västerås MS 3 4 DNS 7
39 21 Robin Nyström Volvo Grangärde RRC 2 4 1 7
40 12 Jesper Lundqvist Volvo Borlänge MK 2 3 2 7
41 19 Marcus Edin Volvo Rättviks RK 4 2 DNS 6
42 13 Rasmus Eriksson Opel Borlänge MK 2 3 1 6
42 29 Freddy Larsson Volvo Hällefors MK 2 3 1 6
44 2 Niklas Nilsson Volvo Borlänge MK 1 3 2 6
44 49 Magnus Wengelin Volvo Sunnansjö MK Team Rävvåla Räjsing 1 3 2 6
46 20 Elias Sälgström Volvo SMK Hedemora 1 2 3 6
47 28 Mathias Hellgren Volvo Grangärde RRC 2 3 DNF 5
48 43 Gustaf Westerlund Saab AMF Årsunda Team Lumek Motorsport 3 1 1 5
49 18 Tommy Sandberg Volvo Sunnansjö MK 2 DNF - 2
50 35 Gabriel Parkatti Volvo Kolsva MS 1V DNS - 1
51 17 Emili Andersson Opel AMF Årsunda Team Lumek Motorsport DNF 1 - 1